Tennessee State Seal
Young Tennessee Historians Advance to National Competition
(Published: April 14, 2014)

Last year, three students from Clarksville and one from Memphis submitted history-themed projects that were judged to be among the country's best at National History Day. This year, a group of 62 students from Tennessee have earned the right to compete for similar national recognition.

Students qualified to compete in this year's National History Day by submitting projects that won first- or second-place medals at Tennessee History Day, which was held Saturday in downtown Nashville. About 450 students in grades six through 12 participated in the statewide competition.

History Day participants enter projects in five different categories: documentaries, exhibits, research papers, web sites and live performances. The projects can be on various historical topics of the students' choosing, provided they relate in some way to the annual theme. This year's theme was "Rights and Responsibilities in History." Ninety students received medals for their efforts, 14 students were awarded special prizes, and two educators were recognized as teachers of the year.

"I congratulate all of the students who participated in Tennessee History Day this year," Secretary of State Tre Hargett said. "They have had the opportunity to use their creativity, research skills and independent-thinking abilities - which are the types of skills that will serve them well as they continue their education and even as they move into their careers. As for Saturday's winners, I know they will represent the Volunteer State well at National History Day. I fully expect our state's delegation to bring home one or more national awards again this year."

National History Day will be held June 15 through June 19 on the University of Maryland campus at College Park, Maryland.

"I am proud of all our students," said Tennessee History Day coordinator Jennifer C. Core. "I'm impressed by how enthusiastic they are about their selected topics and how effectively they present their findings to a sophisticated audience. I always learn something from our students and I know the judges do as well."

Tennessee History Day is coordinated by the Tennessee Historical Society. The Secretary of State's office is one of the event's sponsors, along with Humanities Tennessee.

Students qualified for Tennessee History Day by completing projects that were judged best at six district competitions held around the state earlier this spring. About 7,000 students in Tennessee participated in some level of History Day competition this year.

National History Day was founded by an Ohio college professor who wanted to create a new way for students to learn about history outside the traditional classroom setting. It has grown into an event that attracts hundreds of thousands of competitors nationwide each year.

The medal winners from Saturday's Tennessee History Day competition are:

SENIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY:

Third Place
Title: Black Pigeon: Rights and Responsibilities Involved in the Pigeon River Controversy
Student: Vinila Baljepally
School: Bearden High School, Knoxville, TN
Teacher: Tammy McKibben

Second Place
Title: The Hays Code: Censoring a Nation
Student: Deanna Upchurch
School: Watertown High School, Watertown, TN
Teacher: Barbara Marks

First Place
Title: Rough in the Bunch: Appalachia's Rayon Girls Fight for the Right to Strike
Student: Emma Thompson
School: Berean Christian School Independent Study Program, Knoxville, TN
Teacher: Sharron Thompson

JUNIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY:

Third Place
Title: Rights Denied Workers during the Labor Wars
Student: Carter Wells
School: Greenway School, Knoxville, TN
Teacher: Lynne Mullins

Second Place
Title: Camp Crossville: Responsible for Guaranteeing Prisoner of War Rights during World War II
Student: William Seth Eckelson
School: Pine View Elementary, Rockwood, TN
Teacher: Rachel Eckelson

First Place
Title: "For Pure and Holy Republic": Vasil Levski's Fight for Bulgarian Rights
Student: Teodor Slavchev
School: Northeast Middle School, Clarksville, TN
Teachers: Polly Kopp, Whitney Joyner

SENIOR GROUP DOCUMENTARY:

Third Place
Title: John Dewey: Educational Reform
Students: Nicole Gruber, Celina Menard, Chelsey Price
School: South Greene High School, Greeneville, TN
Teacher: Noelle Smith

Second Place
Title: "We Left a Legacy": The Memphis State Eight and the Responsibility they Shouldered to Fight for Equal Rights in Higher Education
Students: Alexis Stein, Spencer Mackey
School: Lausanne Collegiate School, Memphis, TN
Teacher: Scott Johnson

First Place
Title: Mary Breckinridge: The Rural Healthcare Pioneer
Students: Parker Dillard, Abbey Eastham
School: West High School, Knoxville, TN
Teachers: Carrie Hastings, Nat Scott

JUNIOR GROUP DOCUMENTARY:

Third Place
Title: Shh... The Secrets of the Red Scare
Students: Swati Kinger, Reethu Krishnan
School: Lausanne Collegiate School, Memphis, TN
Teacher: Catherine Hammons

Second Place
Title: If Not Us: The Freedom Riders and the Rights of Segregation and the Responsibility of the U.S. Government
Students: Lyric Ray, Hanna Hayles
School: Northwest Middle School, Knoxville, TN
Teacher: Chris Standridge

First Place
Title: A Season in Hell: The Rwanda Genocide
Students: Brooke Allen, Lindsay Jones
School: Northwest Middle School, Knoxville, TN
Teacher: Chris Standridge

SENIOR INDIVIDUAL EXHIBIT:

Third Place
Title: Athletic Equality for Women: The Title IX Act
Student: Katie Wade
School: West High School, Knoxville, TN
Teachers: Carrie Hastings, Nat Scott

Second Place
Title: The Internment of the Japanese
Student: McKenzie Desio
School: First Assembly Christian School, Cordova, TN
Teacher: Sherrie Hopper

First Place
Title: Children or Slaves? Rights Violated, Responsibilities Neglected
Student: Seth Parker
School: Teach Homeschool Cooperative, Greeneville, TN
Teacher: Ramona Taylor

JUNIOR INDIVIDUAL EXHIBIT:

Third Place
Title: Brown vs. Board of Education: The Struggle for Civil Rights
Student: Carolyn Lane
School: St. George's Middle School, Collierville, TN
Teacher: Traci Erlandson

Second Place
Title: The Go Public Campaign: The Rights of POWs and The Responsibility of the U.S. Government
Student: Eli Thompson
School: Berean Christian School Independent Study Program, Knoxville, TN
Teacher: Sharron Thompson

First Place
Title: The Right to Be Free: Tennesseans and the Underground Railroad
Student: Emma Huskey
School: New Center Elementary, Sevierville, TN
Teacher: Rebecca Byrd

SENIOR GROUP EXHIBIT:

Third Place
Title: The Belski Partisans: Survival at Hand
Students: Solana Forrest-Bank, Alex Hendrix, Connor Sweat
School: L & N Stem Academy, Knoxville, TN
Teacher: Jill Robbins

Second Place
Title: Rights and Responsibilities of Women Before and After Title IX
Students: Sara Anderson, Molly Armstrong, Emily Bretscher, Emily Chapin
School: L & N Stem Academy, Knoxville, TN
Teacher: Jill Robbins

First Place
Title: "Honor, Being a Warrior and Protecting my Homeland": The Rights and Responsibilities of Native American Code Talkers
Students: Jacob Levy, Nick Drago
School: Lausanne Collegiate School, Memphis, TN
Teacher: Scott Johnson

JUNIOR GROUP EXHIBIT:

Third Place
Title: Women's Rights
Students: Devin Martin, Emmy Coleman, Britany Michel, Graceann Grisham, Avery Moore
School: First Assembly Christian School, Cordova, TN
Teacher: Brian Yarbro

Second Place
Title: Ruby Bridges: Her Right to an Education
Students: Madeline Carter, Madeline Harrell
School: Greenway School, Knoxville, TN
Teachers: Lynne Mullins, Liz Shugart

First Place
Title: Dorothea Dix: Advocate for the Mentally Ill
Students: Charlotte Rogers, Jayah Reeves
School: Greenway School, Knoxville, TN
Teachers: Lynne Mullins, Liz Shugart

SENIOR INDIVIDUAL PERFORMANCE:

Third Place
Title: Evolution through Revolution: The Separation of Church and State
Student: Brittany Garcia
School: Ravenwood High School, Brentwood, TN
Teacher: Angela Garcia

Second Place
Title: Andrew Jackson, John Ross and the Rights of the Cherokee
Student: Andrew Sabin
School: Homeschool - Chattanooga/Red Bank, Chattanooga, TN
Teacher: Maria Sabin

First Place
Title: For Young Ladies of Every Clime: The Role of Dr. Elizabeth Blackwell in Opening the Medical Sphere to Women
Student: Bethany Kirkpatrick
School: Battle Ground Academy, Franklin, TN
Teacher: Raymond Blair

JUNIOR INDIVIDUAL PERFORMANCE:

Third Place
Title: Stalin's Gulag
Student: Jensen Caroline Lewis
School: St. George's Independent School, Collierville, TN
Teacher: Chris Miller

Second Place
Title: A Revolutionary Idea
Student: Lia Clarity
School: Teach Homeschool Cooperative, Greeneville, TN
Teacher: Ramona Taylor

First Place
Title: Jewish Citizens in Nazi Germany
Student: Aris Federman
School: St. George's Middle School, Collierville, TN
Teacher: Traci Erlandson

SENIOR GROUP PERFORMANCE:

Third Place
Title: Camping with TR: Right to Enjoy, Responsibility to Care for America's National Parks
Students: Mitchell Mielnik, Noah Rutherford
School: Hume-Fogg Academic Magnet, Nashville, TN
Teacher: Tara Mielnik

Second Place
Title: What Girls Are Good For? (Nellie Bly)
Students: Kaelynn Stewart, Shelby Standridge
School: South Greene High School, Greeneville, TN
Teacher: Noelle Smith

First Place
Title: Clash in Dayton: Academic Rights and Responsibilities in the Scopes Trial
Students: Lucas Penrod, Cainan Howard, Mason Coker
School: Meigs County High School, Decatur, TN
Teacher: Lee Ann Cross

JUNIOR GROUP PERFORMANCE:

Third Place
Title: Civil Rights Movement: We Support You, Too
Students: Lindsay Birge, Kayla Enquist
School: Richview Middle School, Clarksville, TN
Teacher: Tabitha Wilson

Second Place
Title: "The Perfect 36": The Fight for Women's Suffrage in Tennessee
Students: Catherine Howard, Maddie Montague, Sidney Sensing
School: Richview Middle School, Clarksville, TN
Teacher: Tabitha Wilson

First Place
Title: Who said Fire?
Students: Dalton Ramsey, Matt Smyth, Tanner Cheek, Cody Allen
School: Mosheim Middle School, Mosheim, TN
Teacher: Doug Lafollette

SENIOR INDIVIDUAL WEBSITE:

Third Place
Title: "Memories of the Lost": Understanding the Destruction of Human Rights During the Holocaust
Student: Addi Marr
School: Lausanne Collegiate School, Memphis, TN
Teacher: Scott Johnson

Second Place
Title: "I Won't Be Contrary": TVA, Chickamauga, and the Dispossessed
Student: Will Hopping
School: McCallie School, Chattanooga, TN
Teacher: Duke Richey

First Place
Title: Sola Scriptura: The Impact of John Wycliffe
Student: Matthew Gibson
School: Farragut High School, Knoxville, TN
Teacher: Angela Breeding

JUNIOR INDIVIDUAL WEBSITE:

Third Place
Title: Andrei Sakharov and Human Rights in the Soviet Union
Student: Osman Celikok
School: Pleasant View School, Memphis, TN
Teacher: Andre Clarke

Second Place
Title: Fabric, Flames, and Flouted Rights: The Triangle Shirtwaist Factory Fire
Student: Ellen Padgett
School: Northeast Middle School, Clarksville, TN
Teachers: Whitney Joyner, Polly Kopp

First Place
Title: The Mexican Revolution and the Rights of Peons
Student: Lauren Purdy
School: St. George's Middle School, Collierville, TN
Teacher: Traci Erlandson

SENIOR GROUP WEBSITE:

Third Place
Title: The Gilded Age
Students: Fathima Darboe, Aishah Darboe
School: White Station High School, Memphis, TN
Teachers: Ansumana Darboe, Reid Yarbrough

Second Place
Title: Women of the OSS
Students: Lyndsey Cutshaw, Hannah Stewart
School: South Greene High School, Greeneville, TN
Teacher: Noelle Smith

First Place
Title: Fighting for the 19th Amendment
Students: Autumn Brockelman, Madeline Cain, Rainey Bartram
School: West High School, Knoxville, TN
Teachers: Carrie Hastings, Nat Scott

JUNIOR GROUP WEBSITE:

Third Place
Title: The Building of Douglas Dam: Rights and Responsibilities
Students: Will Trout, Makenna Woods
School: Pi Beta Phi Elementary, Gatlinburg, TN
Teacher: Cindy Flynn

Second Place
Title: Entering the Great Smoky Mountains National Park
Students: Reeya Jardosh, Kestrel Troutman
School: Pi Beta Phi Elementary, Gatlinburg, TN
Teacher: Cindy Flynn

First Place
Title: Civil War Women Spies: Responsibilities Lead to Rights
Students: Amy van der Merwe, Ellery Jernigan
School: Thursday Connection, Knoxville, TN
Teacher: Meryl van der Merwe

SENIOR INDIVIDUAL PAPER:

Third Place
Title: Nuclear Fission: With Great Power Comes Great Responsibility
Student: Kathryn Grubb
School: Cosby High School, Cosby, TN
Teacher: Hillery Griffin

Second Place
Title: Margaret Sanger: The Woman Who Changed the Face of Birth Control
Student: Carson Thomas
School: University School of Nashville, Nashville, TN
Teacher: Patricia Miletich

First Place
Title: Endowed by Their Creator; Thomas Jefferson and the Politics of Religion
Student: Douglas Corzine
School: University School of Nashville, Nashville, TN
Teacher: Patricia Miletich

JUNIOR INDIVIDUAL PAPER:

Third Place
Title: Adoption in the United States
Student: Natalie Martin
School: First Baptist Academy, Powell, TN
Teacher(s): Darrell Vandergriff, Brad Neal

Second Place
Title: John Muir and Environmental Freedom
Student: Caroline Zummach
School: St. George's Middle School, Collierville, TN
Teacher: Traci Erlandson

First Place
Title: Palestine: Refugee Rights and International Responsibilities
Student: Ibtihal Malley
School: Pleasant View School, Memphis, TN
Teacher: Andre Clarke

----------------------------------------
SPECIAL AWARD WINNERS
----------------------------------------

Dr. Ruben Brooks Award
sponsored by Clouds of Witnesses: Memory, Ministry, and Mission
Title: Palestine: Refugee Rights and International Responsibilities
Student: Ibtihal Malley
School: Pleasant View School, Memphis, TN
Teacher: Andre Clarke

Dr. Sam B. Smith Award
sponsored by Clouds of Witnesses: Memory, Ministry, and Mission
Title: Endowed by Their Creator; Thomas Jefferson and the Politics of Religion
Student: Douglas Corzine
School: University School of Nashville, Nashville, TN
Teacher: Patricia Miletich

Margaret Lindsley Warden Prize for the Best Project in Women's History, Junior Division
sponsored by the Tennessee Historical Society
Title: Civil War Women Spies: Responsibilities Lead to Rights
Students: Amy van der Merwe, Ellery Jernigan
School: Thursday Connection, Knoxville, TN
Teacher: Meryl van der Merwe

Margaret Lindsley Warden Prize for the Best Project in Women's History, Senior Division
sponsored by the Tennessee Historical Society
Title: Rough in the Bunch: Appalachia's Rayon Girls Fight for the Right to Strike
Student: Emma Thompson
School: Berean Christian School Independent Study Program, Knoxville, TN
Teacher: Sharron Thompson

Sequoyah Award, sponsored by Indian Creek Productions, Inc.
Title: The Trail of Tears: A Violation of Rights and a Failure of Responsibilities
Student: Rachel Anderson (School: Greenway School, Knoxville, TN)
School: Greenway School, Knoxville, TN
Teachers: Lynne Mullins, Liz Shugart

Society of Tennessee Archivists Award for Archival Research, Junior Division
Title: Camp Crossville: Responsible for Guaranteeing Prisoner of War Rights during World War II
Student: William Seth Eckelson
School: Pine View Elementary, Rockwood, TN
Teacher: Rachel Eckelson

Society of Tennessee Archivists Award for Archival Research, Senior Division
Title: Rough in the Bunch: Appalachia's Rayon Girls Fight for the Right to Strike
Student: Emma Thompson
School: Berean Christian School Independent Study Program, Knoxville, TN
Teacher: Sharron Thompson

Best Project in Tennessee History, Junior Division
sponsored by Humanities Tennessee
Title: The Right to Be Free: Tennesseans and the Underground Railroad
Student: Emma Huskey
School: New Center Elementary, Sevierville, TN
Teacher: Rebecca Byrd

Best Project in Tennessee History, Senior Division
sponsored by Humanities Tennessee
Title: Rough in the Bunch: Appalachia's Rayon Girls Fight for the Right to Strike
Student: Emma Thompson
School: Berean Christian School Independent Study Program, Knoxville, TN
Teacher: Sharron Thompson

Best Project in African-American History, Junior Division
sponsored by the Planning Committee of the Nashville Conference on African-American History and Culture
Title: If Not Us: The Freedom Riders and the Rights of Segregation and the Responsibility of the U.S. Government
Students: Lyric Ray, Hanna Hayles
School: Northwest Middle School, Knoxville, TN
Teacher: Chris Standridge

Best Project in African-American History, Senior Division
sponsored by the Planning Committee of the Nashville Conference on African-American History and Culture
Title: "We Left a Legacy": The Memphis State Eight and the Responsibility they Shouldered to Fight for Equal Rights in Higher Education
Students: Alexis Stein, Spencer Mackey
School: Lausanne Collegiate School, Memphis, TN
Teacher: Scott Johnson

W. C. West Memorial Prize in Military History, Junior Division
sponsored by the Tennessee Historical Society
Title: Fleet Admiral Nimitz: The Man of Cheerful Yesterdays and Confident Tomorrows
Student: Dana Lacour-Wessel
School: Northeast Middle School, Clarksville, TN
Teachers: Polly Kopp, Whitney Joyner

W. C. West Memorial Prize in Military History, Senior Division
sponsored by the Tennessee Historical Society
Title: "This Wall Will Fall": The Berlin Wall and the Responsibility of NATO to Prevent the Systematic Violation of Human Rights in Berlin During the Cold War
Student: Ashley Thomas
School: Lausanne Collegiate School, Memphis, TN
Teacher: Scott Johnson

--------------------------------------------------------------------------
TEACHER OF THE YEAR AWARD, JUNIOR DIVISION
--------------------------------------------------------------------------

Chris Standridge, Northwest Middle School, Knoxville, TN

--------------------------------------------------------------------------
TEACHER OF THE YEAR AWARD, SENIOR DIVISION
--------------------------------------------------------------------------

Scott Johnson, Lausanne Collegiate School, Memphis, TN