Tennessee Department of State - Division of Elections
Nominating Petitions Filed -2010

Disclaimer: The following individuals have filed their petitions. This list is unofficial until it is determined that each candidate has met the statutory requirements for the office they are seeking.  Candidates have until April 8, 2010, at 12 :00 p.m. (noon) to withdraw their names from the ballot.  Names for those running for the state legislature have been submitted to the state division of elections by the local county election administrator. 

U.S House and Governor Petitions Filed

Tennessee Senate and House Petitions Filed

U.S. House and Governor Petitions Filed

Office District Candidate Party County
U.S. House 9th 9th Charlotte Bergmann Republican Shelby
U.S. House 9th 9th Willie W. Herenton Democratic Shelby
U.S. House 9th 9th Steve Cohen Democratic Shelby
U.S. House 9th 9th Perry Steele Independent Shelby
U.S. House 9th 9th Sandra Sullivan Independent Shelby
U.S. House 8th 8th Stephen Lee Fincher Republican Crockett
U.S. House 8th 8th George Flinn Republican Shelby
U.S. House 8th 8th Randy Smith Republican Madison
U.S. House 8th 8th Ron Kirkland Republican Madison
U.S. House 8th 8th Ben Watts Republican Shelby
U.S. House 8th 8th Roy Herron Democratic Weakley
U.S. House 8th 8th Kimberlee E. Smith Democratic Shelby
U.S. House 8th 8th Mark J. Rawles Independent Madison
U.S. House 8th 8th Donn Janes Independent Tipton
U.S. House 7th 7th Marsha Blackburn Republican Williamson
U.S. House 7th 7th Greg Rabidoux Democratic Montgomery
U.S. House 7th 7th J. W. (Bill) Stone Independent Hardeman
U.S. House 6th 6th Bruce McLellan Republican Overton
U.S. House 6th 6th Gary Dewitt Mann Republican Williamson
U.S. House 6th 6th Jim Tracy Republican Bedford
U.S. House 6th 6th Diane Black Republican Sumner
U.S. House 6th 6th Lou Ann Zelenik Republican Rutherford
U.S. House 6th 6th Dave Evans Republican Bedford
U.S. House 6th 6th Kerry E. Roberts Republican Robertson
U.S. House 6th 6th Devora E. Butler Democratic Rutherford
U.S. House 6th 6th George T. Erdel Democratic Rutherford
U.S. House 6th 6th Brett Carter Democratic Davidson
U.S. House 6th 6th Ben Leming Democratic Rutherford
U.S. House 6th 6th Henry Clay Barry Democratic Wilson
U.S. House 6th 6th Jim Boyd Independent Sumner
U.S. House 6th 6th Tommy N. Hay Independent Dekalb
U.S. House 6th 6th Brandon E. Gore Independent Rutherford
U.S. House 6th 6th Stephen R. Sprague Independent Jackson
U.S. House 6th 6th David Purcell Independent Robertson
U.S. House 5th 5th Alvin M. Strauss Republican Davidson
U.S. House 5th 5th Vijay Kumar Republican Davidson
U.S. House 5th 5th Bob Schwartz Republican Davidson
U.S. House 5th 5th Bob Ries Republican Sumner
U.S. House 5th 5th David Hall Republican Davidson
U.S. House 5th 5th Jeffery Alan Hartline Republican Wilson
U.S. House 5th 5th Patrick Miranda Republican Davidson
U.S. House 5th 5th Jarod D. Scott Republican Wilson
U.S. House 5th 5th Lonnie Spivak Republican Davidson
U.S. House 5th 5th Tracy C. Tarum Republican Wilson
U.S. House 5th 5th CeCe Heil Republican Davidson
U.S. House 5th 5th Eric Schechter Democratic Davidson
U.S. House 5th 5th Eric Pearson Democratic Davidson
U.S. House 5th 5th Jim Cooper Democratic Davidson
U.S. House 5th 5th James G. Whitfield II Independent Davidson
U.S. House 5th 5th Jackie Miller Independent Wilson
U.S. House 5th 5th John "Big John" Smith Independent Davidson
U.S. House 5th 5th John P. Miglietta Independent Davidson
U.S. House 5th 5th Clark Taylor Independent Davidson
U.S. House 5th 5th Stephen W. Collings Independent Davidson
U.S. House 5th 5th Bill Crook Independent Davidson
U.S. House 5th 5th Joe D. Moore, Jr. Independent Davidson
U.S. House 4th 4th Ronald L. Harwell Republican Roane
U.S. House 4th 4th Scott DesJarlais Republican Marion
U.S. House 4th 4th Donald "Don" Strong Republican Cumberland
U.S. House 4th 4th Jack Bailey Republican Williamson
U.S. House 4th 4th Kent Greenough Republican Lincoln
U.S. House 4th 4th Lincoln Davis Democratic Fentress
U.S. House 4th 4th Gerald York Independent Fentress
U.S. House 4th 4th Paul H. Curtis Independent Franklin
U.S. House 4th 4th James Gray Independent Maury
U.S. House 4th 4th Richard S. Johnson Independent Campbell
U.S. House 3rd 3rd Harvey Howard Republican Cumberland
U.S. House 3rd 3rd Tommy Crangle Republican Hamilton
U.S. House 3rd 3rd Van Irion Republican Knox
U.S. House 3rd 3rd Art Rhodes Republican Bradley
U.S. House 3rd 3rd Tim Gobble Republican Bradley
U.S. House 3rd 3rd Basil Marceaux, Sr. Republican Hamilton
U.S. House 3rd 3rd Chuck Fleischmann Republican Hamilton
U.S. House 3rd 3rd Jean "Lady J" Howard-Hill Republican Hamilton
U.S. House 3rd 3rd Robin Smith Republican Hamilton
U.S. House 3rd 3rd Grover Travillian Republican Hamilton
U.S. House 3rd 3rd Rick Kernea Republican Hamilton
U.S. House 3rd 3rd Alicia Mitchell Democratic Anderson
U.S. House 3rd 3rd John Wolfe Democratic Hamilton
U.S. House 3rd 3rd Brenda Freeman Short Democratic Hamilton
U.S. House 3rd 3rd Brent Davis Staton Democratic Hamilton
U.S. House 3rd 3rd Mark DeVol Independent Anderson
U.S. House 3rd 3rd Savas T. Kyriakidis Independent Hamilton
U.S. House 3rd 3rd Gregory C. Goodwin Independent Anderson
U.S. House 3rd 3rd Mo Kiah Independent Hamilton
U.S. House 3rd 3rd Don Barkman Independent Roane
U.S. House 3rd 3rd Robert Humphries Independent Anderson
U.S. House 2nd 2nd John J. Duncan, Jr. Republican Knox
U.S. House 2nd 2nd Dave Hancock Democratic Blount
U.S. House 2nd 2nd D.H. (Andy) Andrew Independent Knox
U.S. House 2nd 2nd Joseph R. Leinweber, Jr. Independent Knox
U.S. House 2nd 2nd H. James Headings Independent Monroe
U.S. House 2nd 2nd Greg Samples Independent Knox
U.S. House 1st 1st Mahmood (Michael) Sabri Republican Washington
U.S. House 1st 1st David Philip Roe Republican Washington
U.S. House 1st 1st Michael Edward Clark Democratic Washington
U.S. House 1st 1st Kermit E. Steck Independent Sullivan
Governor Zach Wamp Republican Hamilton
Governor Bill Haslam Republican Knox
Governor Joe Kirkpatrick Republican Wilson
Governor Basil Marceaux, Sr. Republican Hamilton
Governor Ron Ramsey Republican Sullivan
Governor Mike McWherter Democratic Madison
Governor Brandon Dodds Independent Dyer
Governor Samuel David Duck Independent Blount
Governor Carl Twofeathers Whitaker Independent Sevier
Governor Boyce T. McCall Independent Knox
Governor Toni K. Hall Independent Davidson
Governor June Griffin Independent Rhea
Governor Donald Ray McFolin Independent Davidson
Governor James Reesor Independent Davidson
Governor Bayron Binkley Independent Williamson
Governor Mike Knois Independent Marshall
Governor Thomas Smith II Independent Hamilton
Governor David Gatchell Independent Williamson
Governor Howard M. Switzer Independent Perry
Governor Linda Kay Perry Independent Davidson